Mama Tata Bata i Ja
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mama Tata Bata i Ja

za roditelje i buduće roditelje
 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Endometrioza

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 19
Datum upisa : 01.10.2010

Endometrioza Empty
PočaljiNaslov: Endometrioza   Endometrioza EmptyČet Okt 07, 2010 3:38 am

Ovde možete pisati i pitati sve o endometriozi

Endometrioza je bolno stanje koje karakteriše pojava da tkivo endometrijuma (unutrašnjeg zida materice) raste na mestima izvan materice žene (bilo gde u trbušnoj duplji).
Evo nekih znakova koji mogu ukazivati da žena boluje od endometrioze:
• Menstrualni grčevi koji su veoma bolni i povećavaju se tokom vremena.
• Stalni bol u predelu karlice ili donjeg dela leđa.
• Bol u donjem probavnom traktu.
• Bol tokom i posle odnosa.
• Bol prilikom pražnjenja creva ili uriniranja tokom menstruacije.
• Krvarenje u sredini ciklusa.
• Teškoće u ostvarivanju trudnoće.
• Osećaj umora.
• Simptomi tokom menstruacije kao što su mučnina, naduvenost, zatvor ili dijareja.

Statistički, 1/3 žena sa endometriozom može da zatrudni bez medicinske pomoći, 1/3 žena sa endometriozom može da zatrudni uz pomoć neke medicinske intervencije (laparoskopija, potpomognuta oplodnja (IVF), a 1/3 žena sa endometriozom ima neki imunološki problem uz endometriozu i ukoliko se on ne leči, to može onemogućavati trudnoću.

Kada se govori o uzrocima endometrioze, bitno je da se shvati da može biti mnogo različitih uzroka. Nasledni faktor se smatra vodećim uzorkom razvitka endometrioze. U stvari, šanse za razvijanje endometrioze povećavaju se kod žena čiji su bliski srodnici takođe razvili endometriozu.
Drugi mogući uzrok endometrioze može biti uticaj okoline. Moglo bi biti da se to dešava zbog žive, olova i drugih teških metala u vazduhu i vodi.
Smatra se i da je jedan od uzroka nastanka endometrioze smanjen imunitet ili nepravilan imuni odgovor. Onaj ko iole nešto zna o imunološkom sistemu, shvatiće da je on stalno pod napadom. Ako je endometrioza uzrokovana nekom vrstom auto imune reakcije, ili nekim patogenim organizmom, na koga nepravilno reaguje imunološki sistem, to može biti ključ za otkrivanje uzroka nastanka endometrioze.
Takođe, smatra se da dominacija estrogena može biti uzrok endometrioze. Estrogen je ženski hormon, a budući da samo ženke proizvode endometriozu, to može biti glavni uzrok ovom ozbiljnom medicinskom oboljenju. Hormonska neravnoteža može biti uzrok endometrioze, a postoji i dugi niz potencijalnih drugih uzroka. Do danas, uzrok endometrioze nije naučno dokazan niti objašnjen.
Nazad na vrh Ići dole
https://mama-tata-bata-i-ja.forumsr.com
 
Endometrioza
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Mama Tata Bata i Ja :: Neplodnost :: Ženski sterilitet-
Skoči na: